اخبار علمی

سلول های T ویژه ویروس: امیدی برای درمان بیماری های عفونی پس از پیوند سلول های بنیادی خون ساز

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
تزریق سلول‌های بنیادی خون‌ساز یک درمان حیاتی برای اختلالات هماتولوژیک مختلف است.

تولید ارگانوئید کبدی دارای عروق خونی با عملکردی مشابه بافت اصلی از سلول های پرتوان انسانی بر بستر میکروفلویدیسک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
پزشکی ارگانوئیدها در طی دهه گذشته، به عنوان شکل جدیدی از درمان با کارکرد و پیچیدگی بالا برای پرداختن به نیازهای پزشکی بی‌پاسخ مانده مانند درمان بیماری‌های مزمن کبدی، به سرعت پیشرفت کرده است.

تجربیات مادران دریافت‌کننده جنین اهدایی به عنوان روشی برای درمان ناباروری

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۰۱
اثربخشی روش‌های کمک باروری یا فناوری‌های مورد استفاده برای درمان زوج‌های نابارور تأیید شده است. یکی از روش‌های درمان ناباروری دریافت جنین اهدایی است.

بررسی تغییرات ژن توبولین بتای کلاس ۸ در زنان ایرانی نابارور مبتلا به توقف بلوغ تخمک و توقف کلیواژ

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۸/۲۷
نیمی از زوج های نابارور دچار ناباروری با علت زنانه هستند. یکی از دلایل این مشکل نقص در بلوغ تخمک است. مسیرهای پیام رسان سلولی متعددی در تنظیم بلوغ تخمک دخیل هستند.

دوکتاکسل بیان ژن های اتوفاژی را در تخمک های منجمد شده حیوان مدل آزمایشگاهی کاهش می دهد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
اتوفاژی (خویش خواری) یک رویکرد محافظه‌کارانه برای بقای سلول و پاسخ اصلی سلول‌ها به شرایط استرس است که با بازیافت پروتئین‌های کهنه و ارگانل‌های آسیب دیده نقش مهمی در

استفاده روزانه آلفا لیپوئیک اسید می‌تواند بر کیفیت اسپرم در شریک مرد زوج‌های دارای سابقه سقط مکرر تأثیر بگذارد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۸/۱۴
از آنجایی‌که جنین حاوی ماده ژنتیکی هر دو والد خود است، یکی از علل سقط مکرر بارداری می‌تواند افزایش میزان آسیب به DNA اسپرم است.

بررسی پروتئوم با کمک روش های بیوانفورماتیکی نشان داد: فیبروبلاست های کشت شده در محیط فاقد سرم می توانند با سرکوب سیستم ایمنی واکنش های التهابی را تعدیل کنند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۸/۰۱
فیبروبلاست ها سلول هایی در بافت پیوندی هستند که نقش مؤثری در ساخت ماتریکس خارج سلولی داشته و در ترشح مولکول های مهمی مانند عوامل رشد و سیتوکین ها ایفای نقش می کنند. پژوهش ها نشان داده اند

جداسازی وزیکول‌های خارج سلولی کوچک پلاسما با روش بهینه کروماتوگرافی حذف اندازه با هدف استفاده بالینی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۲۶
وزیکول های کوچک خارج سلولی، ذراتی در ابعاد نانو هستند که می توان از تمام مایعات زیستی استخراج کرد. این وزیکول ها (ریز کیسه ها) حامل DNA، RNA و مواد پروتئینی هستند که بسته به نوع سلول ترشح کننده وزیکول متفاوت است و بر همین اساس می توان از آنان به عنوان نشانگرهای زیستی برای تشخیص بیماری ها در پزشکی نوین استفاده کرد.

اثرات مفید قندهای ترهالوز و جنتیوبیوز بر انجماد اسپرم انسان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
یکی از دغدغه‌های اجتماعی در مردان جوان و نوجوان حفظ توان تولیدمثل است. حفظ اسپرم در افرادی که تحت درمان‌هایی قرار می‌گیرند که ممکن است بر باروری آن‌ها تأثیر بگذارد ضروری است. یکی از راه‌های حفظ باروری یا بهبود ناباروری در مردان، انجماد اسپرم است.

الزام آگاهی به دختران دانش‌آموز دبیرستانی در رابطه با سندرم تخمدان پلی کیستیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون ریز زنان در سنین باروری، سندرم تخمدان پلی کیستیک است. زنان مبتلا به این بیماری در معرض خطر ناباروری، سرطان آندومتر، اختلالات متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

منوسیت های استخراج شده از خون بند ناف: منبعی قابل اعتماد از ماکروفاژها برای استفاده در تحقیقات زیست پزشکی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
ماکروفاژها، سلول های ایمنی چند عملکردی هستند که به طور گسترده در تحقیقات ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که ماکروفاژهای برداشت شده از خود بیمار (اتولوگ) به طور گسترده در مصارف زیست پزشکی مورد استفاده قرار گرفته اند، ماکروفاژهای برداشت شده از فرد دیگر (آلوژنیک) نیز پتانسیل درمانی مشابه یا حتی برتری را نشان داده اند.

ریزمغذی‌های غذایی با بیماری اندومتریوز در زنان مرتبط است

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
اندومتریوز یک بیماری التهابی لگن و وابسته به استروژن است. در این بیماری بافت آندومتر در خارج از حفره رحم مشاهده می‌شود. رژیم غذایی یکی از عوامل اصلی مؤثر در ایجاد اندومتریوز است.

بررسی اپیدمیولوژی اثر عوامل مختلف روی قطعه‌قطعه شدن DNA اسپرم مردان نابارور

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
اگرچه محققان معتقد هستند که یکپارچگی DNA اسپرم برای لقاح موفق، رشد جنین و کیفیت زندگی فرزندان بسیار مهم است، اما این معیار به ندرت در طول بالین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در مطالعه ای که به تازگی در پژوهشگاه رویان انجام شده است، پژوهشگران

تأثیر آتروفی ماده خاکستری عمیق بر سرعت پردازش اطلاعات در مولتیپل اسکلروزیس عودکننده زودرس

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۸
اختلال شناخت، از جمله کاهش سرعت پردازش اطلاعات (IPS)، در بیماران مبتلا به‌ام اس نسبتاً شایع است. نقص IPS تأثیرات عمیقی بر چندین جنبه از زندگی بیماران دارد. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که

در فیبروبلاست‌های پوستی انسان که پیری با استفاده از دوکسوروبیسین در آنان القا شده است بیان ژن‌های مرتبط با فیبروز افزایش می یابد اما ترشحات آن‌ها پاسخ فیبروتیک پاراکرین را در سلول‌های غیر پیر ایجاد نمی‌کند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۶
فیبروز بافتی با روند پیری اکثر اندام‌های بدن مرتبط است و پیری اندام با تجمع مزمن سلول‌های پیر در اندام همراه است. فیبروز زمانی رخ می‌دهد که فیبروبلاست‌ها تکثیر شوند و مقادیر بیماری‌زایی از ماتریکس خارج سلولی (ECM) را رسوب دهند که منجر به اسکار بافتی پیشرونده و اختلال عملکرد اندام شود.

استفاده از چاپ سه‌بعدی تا شش بعدی در درمان سرطان مغز و مهندسی بافت عصبی: پیشرفت‌های اخیر و جهت‌گیری‌های آینده

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۰
پیشرفت در فناوری چاپ سه بعدی باعث انقلاب در رشته مهندسی بافت عصبی شده است. این فناوری اکنون ساخت ساختارهای پیچیده بافت عصبی با هندسه، توپولوژی و خواص مکانیکی دقیق را امکان پذیر می کند.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup