با رأی اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی؛ اساسنامه جایزه دکتر کاظمی تصویب شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در جلسه عصر روز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مورخ ۲۴ مردادماه ۱۴۰۲ که به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برگزار شد، اساسنامه جایزه دکتر کاظمی تصویب شد.
جایزه کاظمی، یک جایزه بزرگ علمی است که در حوزه بیولوژی به صورت سالانه و با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به یک دانشمند برگزیده در مراسم جشنواره رویان اعطا می‌شود. این جایزه پس از درگذشت دکتر سعید کاظمی آشتیانی مؤسس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و به‌منظور تکریم تلاش‌ها و زنده نگهداشتن یاد وی در میان دانشمندان ملی و بین‌المللی و به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب شکل گرفت تا به‌طور سالانه به دانشمندی اعطا شود که پیشرفت قابل توجهی در زمینه علوم زیستی داشته است.
این جایزه به منظور تکریم از تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندی است که زندگی خود را وقف ایجاد تحول و پیشرفت در کیفیت زندگی انسان ها و کاستن از دردها کرده است.  به همین خاطر، جایزه به کسی اعطا می‌شود که در همین جهت گام برداشته و به موفقیت‌هایی نیز نائل شده است.
در این راستا کمیته علمی – اجرایی جایزه کاظمی مستقر در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با کمک داوران ملی و بین المللی، فهرست اسامی نامزدهای جایزه در آن سال را تهیه و به شورای سیاست‌گذاری جایزه کاظمی (بر اساس ماده ۳ اساسنامه) جهت انتخاب برنده نهایی ارائه می‌دهند.

شایان ذکر است، اولین بار این جایزه در سال ۱۳۸۹ به پروفسور رادولف یانیش از آمریکا یکی از خلاق‌ترین دانشمندان در زمینه زیست‌شناسی تکوینی، تنظیمات ژنی، زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و درمان توسط سلول‌های بنیادی اعطا شد. دومین جایزه به پروفسور هانس شولر از آلمان در سال ۱۳۹۰ تعلق گرفت، محقق مشهوری که طی سالهای متمادی سهم قابل توجهی در پیشبرد زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی داشته است. این جایزه در سال ۱۳۹۴ به پروفسور رابرت لنگر از آمریکا اهدا شد، وی یکی از مهم‌ترین افراد در زمینه بیوتکنولوژی و یکی از بهترین مبتکران در سراسر جهان است. چهارمین جایزه در سال ۱۳۹۵ به پروفسور هانس کلورس از کشور هلند که یک متخصص ژنتیک، پزشک، محقق و استاد ژنتیک مولکولی است تعلق گرفت. کسی که برای نخستین بار سلول‌های بنیادی روده را شناسایی کرد و یکی از محققان برجسته جهان در زمینه سلول‌های بنیادی طبیعی و پتانسیل آن‌ها برای درمان ترمیمی محسوب می‌شود. پروفسور مایکل دلوکا از کشور ایتالیا نیز در سال ۱۳۹۷ برای تحقیقات خود در زمینه سلول‌درمانی و ژن‌درمانی ترکیبی برای بیماری اپیدرمولیز بولوزا (پروانه‌ای) پنجمین جایزه کاظمی را دریافت کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup