محصول زیست نانوفناوری با نام «نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان» به همت محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه شهید بهشتی طراحی و تولید شد

دکتر محمدرضا قلمبران، عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر روح الله فتحی، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم تولید مثل و گروه جنین‌شناسی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی؛ محصول زیست نانوفناوری «نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان» را طراحی  و تولید کردند.
این محصول حاصل ۶ سال تحقیقات مستمر علمی و پژوهشی و همکاری مؤثر و موفق بین رشته‌ای مشترک بین محققان دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان است.
محصول تولیدی نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان یک ترکیب زیست سازگار پزشکی است که برای اولین در دنیا و در کشور ایران تولید شده است. این محصول که روی حیوان نتایج قابل توجهی را در بهبود نتایج بلوغ آزمایشگاهی تخمک (IVM; In Vitro Maturation) و لقاح خارج رحمی (IVF; In Vitro Fertilization) داشته است و پیش آگهی خوبی برای استفاده در بالین و روش های کمک باروری انسان ارائه می‌دهد.
 این محصول به عنوان یک ترکیب جدید زیستی بهبود دهنده فرآیند انجماد شیشه‌ای بافت، سلول های جنسی به خصوص تخمک و جنین موشی مورد استفاده قرار گرفته و سبب کنترل عوامل کشنده و بازدارنده رشد و نمو سلول و بافت‌ها در شرایط انجماد و پس از انجماد شده است.  بزودی از این محصول در نمونه‌های انسانی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.
برخی از نتایج مطالعات و تحقیقات استفاده از این محصول در مجلات معتبر بین المللی مرتبط با علوم تولید مثل و در کنفرانس های بین المللی مانند «کرایوبیولوژی» چاپ و ارائه شده و گروه محققان آن در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز موفق به اخذ جایزه بین المللی محقق جوان از انجمن جهانی کرایوبیولوژی شده اند.
این محصول در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ثبت اختراع شده و محققان مذکور در صدد تولید در مقیاس نیمه صنعتی آن هستند تا از این طریق نیاز محققان علوم تولیدمثل، جنین‌شناسی و سایر محققانی که در زمینه ذخیره‌سازی نمونه‌های زیستی (مانند سلول و بافت) به روش انجماد کار می‌کنند را مرتفع سازد.
محصول تولیدی نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان به گونه‌ای طراحی و تولید شده است که می‌تواند در سایر نیازهای تحقیقاتی علوم پزشکی و صنایع غذایی کاربرد داشته باشد و در آینده نزدیک به لطف خداوند متعال گونه‌های جدیدتر و با کاربردهای متنوع‌تر از این محصول رونمایی خواهد شد.
شایان ذکر است از دیگر دستاوردهای همکاری موفق گروه علمی و پژوهشی مذکور، پرورش نیروی انسانی مورد نیاز کشور بوده است، به طوری که تاکنون چندین دانشجو، محقق و پژوهشگر کارآمد در مقاطع تحصیلات تکمیلی پسادکتری، دکتری و کارشناسی ارشد تربیت شده‌اند که برخی از آن‌ها در مراکز تحقیقاتی داخلی مشغول به کار شده اند.
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۲/۲۱

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup