نماهنگ «سعید ایران» و کتاب «پدر رویان» رونمایی شد

در آستانه هجدهمین سالروز درگذشت زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی، بنیان گذار پژوهشگاه رویان و سلول‌های بنیادی در ایران، مراسم رونمایی از سرود «سعید ایران» و کتاب «پدر رویان» دوشنبه ۴ دی‌ماه با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی در پژوهشگاه رویان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که به مناسبت هجدهمین سالگرد درگذشت رئیس فقید پژوهشگاه رویان برگزار گردید، رئیس پژوهشگاه رویان گفت: دکتر سعید کاظمی آشتیانی یکی از تأثیرگذارترین دانشمندان در زمینه پیشرفت علم به ویژه در تحقیقات سلول‌های بنیادی بود؛ شخصیتی متواضع، متدین که تجلیل از این سعید فقید با واژه‌ها امکان‌پذیر نیست، لذا اینبار ما از زبان هنر که گویاترین و زیباترین زبان برای بیان مفاهیم و انتقال ارزش هاست برای ابراز این احساس، استفاده کردیم.
دکتر عبدالحسین شاهوردی گفت: کاظمی آشتیانی الگویی برای تمام مدیران جهاددانشگاهی است و تمام واحدهای این نهاد باید خود را با این الگو تراز کنند و جا پای دکتر بگذارند تا وی الگویی برای نسل‌های بعدی باشد. ایشان با اشاره به اینکه سرود «سعید ایران» به یاد دکترکاظمی آشتیانی رونمایی می‌شود و تلاش زیادی برای تهیه آن شده است ادامه داد: سعی دوستان بر این بود که بتوانند خاطرات زنده‌یاد کاظمی آشتیانی را نیز ثبت کنند که حاصل این کار کتاب «پدر رویان» شد. ایشان همچنین به قدردانی از نوجوانانی پرداخت که در خلق این نماهنگ کوشا بودند؛ نماهنگی که می‌توان با آن اطلاعات کاملی درباره شخصیت برجسته علمی کشور را به مخاطب انتقال داد. ایشان ادامه دادند، امیدواریم تک‌تک دانش‌آموزان و دانشجویانی که در این نماهنگ زحمت کشیدند، خود را به اخلاق مرحوم کاظمی آشتیانی آراسته کنند و روح زنده‌یاد کاظمی آشتیانی با اولیا الله محشور شده و راه ایشان همواره در جامعه استمرار پیدا کند.
در ادامه، دکتر مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی، با اشاره به اینکه امیدوارم بتوانیم راه دانشمندانی همچون زنده‌یاد کاظمی آشتیانی را ادامه دهیم گفت: کتاب «روایت یک رویش» در رابطه با زنده‌یاد کاظمی آشتیانی کتاب بسیار خوبی است که هرچقدر آن را مطالعه می‌کنیم، درس‌های تازه‌تر و بهتری در رابطه با زندگی این جهادگر فقید دارد.
ایشان با تأکید بر اینکه از صفات ارزنده زنده‌یاد کاظمی آشتیانی عشق و علاقه به مردم بود، گفت: تمامی تلاش‌ها و زحمات وی در راه رفع مشکلات مردم بوده است.
دکتر مسلمی نائینی رئیس فقید پزوهشگاه رویان را الگویی برای همه دانست و افزود: امسال با برگزاری پویش «سعید ایران» برنامه‌های متنوعی برای سالروز درگذشت زنده‌یاد کاظمی آشتیانی در نظر گرفته‌شده است که اوج این برنامه‌ها روزهای ۱۴ و ۱۵ دی‌ماه در بهشت‌زهرا (س) و مزار این جهادگر فقید برگزار می‌شود.
رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه سراسر زندگی زنده‌یاد کاظمی الگویی برای همگان و به‌ویژه محققان است گفت: ایشان به مسئولیت‌ها نه به‌عنوان مقام، بلکه به‌عنوان ودیعه و چالش می‌نگریست و به دنبال علمی نافع بود تا نیاز مردم را برطرف کند.
دکتر مسلمی نائینی با بیان اینکه کشف استعداد و شکوفاسازی استعدادها از دیگر برنامه‌های آن جهادگر بود که در این راستا نیز استعدادهای زیادی را تربیت کرد، گفت: خطرپذیری معقول و منطقی از دیگر ویژگی‌های زنده‌یاد کاظمی آشتیانی بود و با کمترین امکانات کارهای بزرگی انجام می‌داد. ایشان زندگی شخصی ساده‌ای داشت و با تمام فرصت‌هایی که داشت به حداقل‌ها قناعت می‌کرد.
دکتر مسلمی نائینی بیان کرد: زنده‌یاد کاظمی آشتیانی همیشه حرف‌های جدید برای گفتن داشت و این نشان از استعداد بالای او دارد؛ توصیه می‌کنم که کتاب‌های مربوط به زندگی زنده‌یاد کاظمی آشتیانی را مرور کنید که ایشان واقعاً الگویی تمام‌عیار برای همگان بودند. رئیس جهاددانشگاهی در پایان به قرائت بخش‌های کوتاهی از کتاب «روایت یک رویش» پرداخت.
در ادامه این مراسم و پس از اجرای سرود غزه که به مناسبت گرامیداشت مردم مظلوم فلسطین اجرا شد، از نماهنگ «سعید ایران» که توسط گروه نسیم رحمت و همراهی فرزندان جهادگران تهیه و اجرا شده بود رونمایی شد. پس از آن با حضور مسئولان جهاددانشگاهی از کتاب «پدر رویان»، کتابی با محتوای زندگی و خاطرات زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی، بنیان‌گذار پژوهشگاه رویان رونمایی و از عوامل تهیه و انتشار سرود «سعید ایران» و کتاب «پدر رویان» تجلیل شد.
کتاب «پدر رویان» که برای دانش‌آموزان به رشته تحریر در آمده،  در ۴۵ صفحه و ۱۲ بخش در سطح دانش آموزی به زندگی، آثار، دستاوردها و ویژگی‌های علمی و فرهنگی زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و نظرات رهبر معظم انقلاب پیرامون این جهادگر فقید اشاره می‌کند.

نماهنگ سعید ایران
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۰۵

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup