اثر افزایش بیان ریز آر ان ای 9 (miR-9) در مهار تومور زایی سلول های بنیادی ملانوما

ملانومای بدخیم کشنده‌ترین نوع سرطان پوست با پیش آگاهی ضعیف است. میزان بقای یک‌ساله برای مبتلایان به مرحله آخر این بیماری حدود ۱۰ درصد ارزیابی می‌شود. متأسفانه این بیماری معمولاً در مراحل پایانی تشخیص داده می‌شود و نرخ متاستاز (مهاجرت سلول‌های سرطانی از عضو مبتلا به دیگر عضوها و ایجاد توده سرطانی جدید در عضو مقصد) در آن زیاد است. نقش سلول‌های بنیادی ملانوما در پیشرفت، متاستاز و عود مجدد این بیماری کاملاً اثبات شده است؛ سلول‌هایی کم‌یاب در توده سرطانی که با پتانسیل تهاجمی بالا، مقاومت دارویی، ظرفیت خودنوسازی و توان تولید تمام دودمان‌های سلولی موجود در تومور، از سایر سلول‌ها متمایز هستند.
ریز آر آن‌ای‌ها (miRNAs) از عوامل اپی ژنتیکی هستند که ساز و کارهای سلولی مختلف از جمله تکثیر، تمایز، بقا و مهاجرت سلول‌ها را کنترل می‌کنند.   در سرطان‌های مختلف، از جمله ملانوما، تنظیم‌زدایی از ریز آر ان‌ای‌ها گزارش شده است. با توجه به اثر این ریز آر ان‌ای‌ها در سرکوب تومور، به نظر می‌رسد هر سرطان، الگوی منحصر به فردی از بیان آنان داشته باشد. با هدف بررسی اثر miR-9 در قدرت بنیادینگی (stemness) سلول‌های بنیادی ملانوما، دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر پریسا صحرانورد، دکتر امیرحسین ایزد پناه و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، طی پژوهشی به بررسی تأثیر کاهش و افزایش بیان ریز آر ان‌ای مذکور در دو رده سلولی از ملانوم پرداختند. نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Melanoma Research منتشر شده است، نشان داد، افزایش بیان miR-9 به شکل معنی داری توان تقسیم، خود نوزایی، مهاجرت و تومورزایی سلول‌های بنیادی ملانوما را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، نتایج این پژوهش مشخص کرد کاهش بیان ریز آر آن‌ای مذکور منجر به افزایش تقسیم سلول‌های بنیادی ملانوما، کلونی زایی، توان مهاجرت و تومورزایی در آنان می‌گردد.
نتایج این پژوهش به روشنی نشان داد که miR-9 یک ریز آر ان‌ای مهار کننده تومور است که قادر است سلول‌های بنیادی ملانوما را از جهات مختلف مهار و سرکوب کند. بنابراین، این ریز آر ان‌ای می‌تواند به عنوان یک مهار کننده بالقوه رشد و توسعه سرطان پوست بدخیم مطرح شود.
تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۳

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup