بازدید معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از پژوهشگاه رویان

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه رویان، دکتر یونس پناهی بعدازظهر یکشنبه سیزدهم آذرماه به همراه دکتر حمیدرضا بنفشه، مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پژوهشگاه رویان بازدید کردند.
در ابتدای این بازدید، دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان، ضمن خوش آمدگویی به معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به آخرین دستاوردهای پژوهشگاه رویان در حوزه‌های مختلف پژوهشی، آموزشی و درمانی در علوم تولید مثل و فناوری سلول‌های بنیادی گفت: پژوهشگاه رویان همواره تلاش دارد تا در مسیر آنچه اهداف متعالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است گام بر دارد و امیدوار هستیم که به عنوان بازوی معاونت تحقیقات و فناوری بتوانیم در راستای برنامه‌ها و اهداف این وزارتخانه و در جهت ارتقاء سلامت جامعه فعالیت خود را ادامه دهیم.
رئیس پژوهشگاه رویان ادامه داد: رویان یک فرهنگ جهادی است که سعی دارد تا با تکیه بر علوم نوین پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و برای تحقق این موضوع -با کمک نیروهای مجرب و کارآمد- اقدام به تربیت نیروی انسانی جوان و متخصص کرده است؛ ارتقاء جایگاه علمی کشور و تولید علم و ثروت از دغدغه‌های اساسی همکاران پژوهشگاه رویان بوده است و در سه دهه فعالیت، همواره شاهد حضور مؤثر رویان در حوزه درمان ناباروری و فناوری سلول‌های بنیادی بوده‌ایم که گواه آن رتبه‌بندی بین المللی مراکز علمی – تحقیقاتی از سوی مؤسسات علم‌سنجی و نمایه‌سازی است. شاهوردی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش‌ها و ارزیابی‌های مؤسسات علمی بین المللی، پژوهشگاه رویان در زمینه درمان ناباروری جزو ده مرکز برتر جهان معرفی شده است و خداوند را شاکریم که در توسعه دانش و درمان ناباروری پیشتاز هستیم.
عبدالحسین شاهوردی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه رویان در حوزه علوم زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی و توسعه این علم در جهان نقش پر رنگی دارد و در سایت انجمن بین المللی سلول‌های بنیادی – در زمان اولین چاپ مقاله رده سلول‌های بنیادی، ششمین مرکز دارنده این دانش معرفی شده است. ایشان خاطر نشان کردند: ما سعی داریم تا با استفاده از علوم نوین، سلول درمانی و ژن درمانی در ارتقاء سلامت جامعه نقش ایفا کنیم.
در ادامه این مراسم، دکتر مرضیه ابراهیمی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان، ضمن گرامیداشت نام بنیانگذار پژوهشگاه رویان، زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی، به معرفی سه پژوهشکده علوم تولید مثل، زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی و زیست فناوری و همچنین دستاوردهای پژوهشگاه رویان پرداخت.
پس از آن، مدیر انتشارات پژوهشگاه رویان عناوین کتاب‌های جدید انتشارات رویان را که بالغ بر ۱۲ اثر است معرفی کرد.
در ادامه، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر یونس پناهی ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای پژوهشگاه رویان بیان داشت: امروزه مسئله سلامت در کشور بسیار جدی است؛ ایشان با اشاره به همه گیری کووید ۱۹، بر آسیب‌ها و اثرات مخرب این بیماری بر سلامت جامعه اشاره کرد و تهدیدهای آنرا فراتر از جنگ تحمیلی دانست. ایشان در ادامه تأکید کرد: توجه به خطرات و تهدیدهای بیماری‌های نو پدید و نو ظهور ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
همچنین دکتر یونس پناهی تهدیدهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار از جمله سرطان، سندرم متابولیک، چاقی و بیماری‌های نورولوژیک را هم راستا با تهدیدهای بیماری‌های نوپدید دانست و گفت: تهدیدهای حوزه سلامت ابعاد فراوانی دارد و ما به عنوان متولیان کنترل و مدیریت سلامت جامعه با اشکال گوناگونی از بیماری‌ها روبرو هستیم و چنانچه بخواهیم پاسخگو باشیم، باید پژوهشگاه یا پژوهشگاه‌هایی مانند پژوهشگاه رویان طراحی کنیم؛ چرا که دیگر نمی‌توان معضلات حوزه سلامت را با روش‌های قدیمی مدیریت کرد و درمان بیماری‌ها با روش‌های قدیمی از نظر اقتصادی به صرفه نیست. ایشان خاطر نشان کردند: مقالات علمی جدید نشان داده است که روش‌های درمانی نوین رشد انواع بیماری‌ها را متوقف می‌کند؛ این به گونه‌ای است که هم اکنون بیماری‌های بدخیم را نیز با روش‌های درمانی نوین مدیریت می‌کنند و وزارت بهداشت تأکید می‌کند که مسیر زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی که همان استفاده از علوم نوین است را ادامه دهید، تقویت کنید و تسریع نمائید.
ایشان ادامه دادند: ما اعتقاد داریم که مباحث مربوط به علوم جدید باید گسترش یابد و خوشحال هستیم که حرکت پژوهشگاه رویان با شعار علم، ایمان و تلاش ادامه دارد و رمز موفّقیت شما همین است.
دکتر پناهی در ادامه گفت: از سویی همه گیری کووید ۱۹ نشان داد که دانشگاه‌های نسل یک و نسل دو پاسخگوی سلامت جامعه نیست و اگر اینگونه قدم بر داریم سرمایه خود را از دست می‌دهیم؛ لذا ضرورت دارد تا فناورانه حرکت کنیم و ثروت آفرینی کنیم و هرگز نباید اینگونه باشد که دانشگاه صرفاً محل تحقیق و تدریس باشد.
ایشان در این سخنرانی بیان داشت: امروزه نیاز مملکت فقط تولید علم نیست و بلکه تهیه دارو، تجهیزات پزشکی، نیازها و اقلام تحقیق را نیز شامل می‌شود. دکتر پناهی در ادامه گفت: مقام عالی وزارت بهداشت، بر استفاده از فنون جدید درمانی تأکید جدی دارند که در پژوهشگاه رویان مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی (ATMP) یکی از آن‌ها است. ما اعتقاد داریم و هدف ما گسترش و حمایت از علوم جدید به ویژه در پژوهشگاه رویان برای حل مسائل سلامت کشور است و امیدواریم در علوم نوین درمانی به مرحله‌ای از تولید برسیم تا بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم؛ چرا که امروزه تولید علم کافی نیست و تولید علم منجر به ثروت آفرینی مد نظر است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: مقام عالی وزارت و وزارتخانه علاقه ویژه‌ای به فعالیت‌های پژوهشگاه رویان دارد و هنگامی که در وزارت بهداشت سخن از فناوری به میان می‌آید، پژوهشگاه رویان مثال زده می‌شود و نگاه وزارتخانه به مجموعه رویان مثبت است.
پس از پایان این نشست، دکتر یونس پناهی با حضور در آزمایشگاه‌های مرکز پیشرفته توسعه فناوری محصولات سلولی از جدیدترین دستاوردها و محصولات این مرکز تحقیقاتی از نزدیک و به صورت میدانی بازدید کردند و در جریان پیشرفت‌های علمی – تحقیقاتی پژوهشگاه رویان قرار گرفتند.
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup