اخبار علمی

استخراج وزیکول های خارج سلولی از شیر: تیمار با مواد شیمیایی مختلف و اثرات متفاوت آن ها بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی و عملکردی وزیکول های خارج سلولی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
شیر یک منبع غذایی کامل حاوی ترکیبات فعال زیستی از جمله سیتوکین ها، عوامل رشد، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنتی بادی‌ها و چربی هاست که می‌تواند واسطه زیستی مؤثری باشد.

فاصله زمانی بین شروع علائم و تشخیص مولتیپل اسکلروزیس و عوامل مؤثر بر آن: مطالعه ای مبتنی بر داده های ثبت شده ملی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یکی از بیماری های سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است که بر اثر تحلیل پوشش میلین اعصاب روی می دهد و با روش های بالینی، رادیوگرافی و آزمایشگاهی تشخیص داده می شود.

ظرفیت سنجی سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت چربی برای سلول درمانی فیبروز صفاقی: یک مطالعه پایه

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰
بیماری مزمن کلیه (Chronic kidney disease) یک نارسایی آرام، پیش رونده و غیرقابل برگشت در کلیه است که حدود هفتصد میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند.

ساخت یک مدل زیستی و ریاضی برای پیش بینی اثرات درمانی سلول های بنیادی مزانشیمی بر بیماران مبتلا به لوپوس

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
لوپوس اریتماتوز سیستمیک که با عنوان عمومی لوپوس شناخته می شود یک اختلال پیچیده دستگاه ایمنی است که طی آن دستگاه ایمنی آنتی ژن های خود فرد را مورد حمله قرار می دهد.

کاهش عوارض مالتیپل اسکلروزیس با استفاده از هورمون های جنسی: مروری سیستماتیک بر کارآزمایی های بالینی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک اختلال التهابی است که با آسیب به غلاف میلین رشته های عصبی، باعث بروز طیف وسیعی از علائم از جمله اختلال در بینایی، مشکلات حرکتی و عدم تعادل می شود.

یک هدف مولکولی جدید برای غلبه بر مقاومت دارویی در سرطان هپاتوسلولار

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
سرطان کبد از نظر تعداد مبتلایان ششمین و از نظر میزان کشندگی سومین سرطان شایع در جهان است. سرطان هپاتوسلولار شایع‌ترین نوع سرطان کبد است که شامل ۷۵ تا ۸۵ درصد موارد ابتلا می‌شود.

ارزیابی بالینی القای آرتریت ناشی از کلاژن در موش‌های صحرایی ماده لوئی : مدلی مناسب برای توسعه داروها و روش های جدید درمانی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در ابتدا مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علت این بیماری هنوز به درستی شناخته نشده است و نزدیک به یک درصد جمعیت بالغ جهان به آن مبتلا هستند.

روزه‌داری متناوب به تنهایی یا همراه با مکمل پروبیوتیک بر پروفایل متابولیک و هورمونی بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تأثیرگذار است

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۱۴
سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز در زنان است که با اختلال در تخمک‌گذاری، هایپرآندروژنی و سایر اختلالات متابولیک مشخص می‌شود. هم روزه‌داری متناوب و هم پروبیوتیک‌های خاص برای کمک به بهبود بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک از طریق تغییر در ترکیب میکروبی روده، ساعت شبانه‌روزی و تنظیم متابولیک پیشنهاد شده‌اند.

وارینت‌های ژن TUBB8 در بیماران نابارور با توقف بلوغ تخمک یا توقف کلیواژ جنین متفاوت است

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۱۱
در طول فرایند کمک باروری، تخمک برخی بیماران در مرحله بلوغ متوقف می‌شود و در برخی نیز پس از ایجاد جنین، تقسیم‌های کلیواژ ادامه نمی‌یابد و متوقف می‌شود.

آنتی‌اکسیدان آستاگزانتین بر نتایج روش‌های کمک باروری در بیماران دارای اندومتریوز تأثیر دارد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۰۸
آندومتریوز به معنای وجود بافت آندومتر مانند در خارج از حفره رحم، یک بیماری التهابی مزمن وابسته به استروژن است که تقریباً 10-15٪ از زنان در سنین باروری و 35-50٪ از زنان مبتلا به درد لگن یا ناباروری در سراسر جهان را درگیر می‌کند.

استراتژی های اصلاح گیرنده های آنتی ژن کایمریک برای کاهش سمیت این ساختارها حین استفاده در سلول درمانی سرطان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
استفاده از گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) سلول‌های T در درمان بیماری ها، به خصوص بدخیمی‌های خونی مؤثر بوده است.

داربست زیستی حاصل از سلول زدایی ورقه های کامل استخوانی تکثیر و تمایز سلول های بنیادی مزانشیمی بار گذاری شده را در مدل حیوانی بهبود می بخشد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
اعتقاد بر این است که بافت سلول زدایی شده استخوانی-غضروفی بهترین داربست جهت مهندسی بافت و ترمیم بافت های آسیب دیده غضروفی استخوانی از جمله ترمیم نقایص استئوآرتریت است.

ارتباط میان افزایش بیان تالین ۱ و کاهش میزان بقای بیماران در مبتلایان به سرطان سروز تخمدان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۱۸
تالین 1، یکی از اجزای تشکیل دهنده یک کمپلکس اتصالی چند پروتئینی است که نقش مهمی در ایجاد تومور و مهاجرت سلول ها در انواع مختلفی از سرطان دارد.

اثرات ژل روان کننده BabyDance بر پارامترهای اسپرم

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۱۷
از آنجایی که ناهنجاری های اسپرم عامل اصلی ناباروری مردان است، تجزیه و تحلیل اسپرم یک آزمایش مهم برای دستیابی به پتانسیل لقاح اسپرم است. آنالیز مایع منی اولین آزمایش درخواستی پزشکان برای ارزیابی وضعیت باروری مردان پس از گرفتن شرح حال و معاینه است.

تأثیر وابسته به سن دوپامین بر حافظه کاری و پلاستیسیتی سیناپسی در سیناپس های هیپوکمپ حیوان مدل آزمایشگاهی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۰۲
روند طبیعی پیری در پستانداران با کاهش حافظه و قدرت یادگیری همراه است. دوپامین یک ناقل عصبی است که نقشی حیاتی در تنظیم عملکردهای شناختی ایفا می‌کند.

مروری بر شباهت بیان ژن های KLF2، MSX1 و SOX9 در انسان و گورخر ماهی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
در پژوهش های اخیر تمرکز بر گورخرماهی، به عنوان یک مدل آزمایشگاهی مناسب برای مطالعه عملکرد ژن های مهره داران به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup