اخبار

بررسی سرطان کلونورکتال، روش های تشخیص و رویکردهای جدید درمان آن

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
سرطان کلونورکتال (سرطان روده بزرگ) سومین سرطان شایع و دومین سرطان مرگ بار در سطح جهان است. این سرطان به یکی از چالش‌های مهم بخش درمان در بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

ارزیابی پیوراماتریکس به عنوان یک ریزمحیط سه بعدی برای تمایز سلول های بنیادی مشتق از شیر مادر انسان به سلول های عصبی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
بیماری ها و آسیب های وارد بر سیستم عصبی منجر به از دست رفتن سلول های عصبی (نورون ها) و سلول های گلیال (سلول های حمایت کننده از سلول های عصبی در سیستم عصبی مرکزی) می شود که درنهایت باعث فرسایش بافت عصبی می گردد.

دکتر مسعود وثوق: حمایت از پژوهش های مرز دانش در فناوری سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی یک ضرورت است

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
دکتر مسعود وثوق، مدیر گروه پژوهشی پزشکی بازساختی پژوهشگاه رویان، با حضور در برنامه تلویزیونی چرخ که در روز یکشنبه دهم تیرماه از شبکه چهار سیما پخش شد در گفتگو با مجری برنامه به مرور پیشینه کشف سلولهای بنیادی، کاربردهای مختلف سلولهای بنیادی در درمان بیماران و دستاوردهای اخیر پژوهشگاه رویان و کشور در این حوزه پرداخت.

پانزدهمین مدرسه تابستانه پژوهشگاه رویان برگزار می شود

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۲
پانزدهمین دوره مدرسه تابستانی بین المللی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با هدف ارتقاء سطح دانش و مهارت های دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم زیست پزشکی برگزار می شود.

سومین دوره اردوی آموزشی - فرهنگی «همراه با حکیمان» برگزار شد

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
سومین دوره اردوی آموزشی - فرهنگی با عنوان «همراه با حکیمان (۴)» به میزبانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز همایش‌های بین المللی شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل برج سپید با حضور تعدادی از اساتید و مدیران پژوهشگاه رویان برگزار شد.

پتانسیل ضد پیری ژل ترشحی حاصل از سلول های بنیادی مزانشیمی برداشت شده از ژل وارتون انسان در حیوان مدل آزمایشگاهی پیر پوستی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۰
پوست یک سد فیزیکی میان بدن و محیط پیرامون آن به شمار می‌رود که مانع از دست رفتن آب بدن شده و در برابر میکروب‌ها از آن حفاظت می‌کند. از آنجا که پوست نخستین بخش بدن است که با محرک‌های بیرونی مواجه می‌شود، مستعد آسیب‌های بافتی از جمله پیری است.

مؤسسه خیریه رویان ابوعلی سینا افتتاح شد/ مشارکت جهاددانشگاهی در ساخت دانشگاه نسل سوم ابوعلی سینا

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
پژوهشگاه رویان با همکاری مجموعه خیریه ابوعلی سینا شیراز، مرکز رویان ابوعلی سینا را راه‌اندازی کرد.

گزارش مراسم «عیدانه غدیر» مرکز نیکوکاری یاران موعود (عج)؛ وابسته به پژوهشگاه رویان

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
روز دوشنبه چهارم تیرماه ۱۴۰۳ مصادف با هفدهم ماه مبارک ذی الحجه، مرکز نیکوکاری یاران موعود (عج) وابسته به پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، میزبان ۲۵۰ دانش آموز باهوش ایتام، محسنین و بد سرپرست پاکدشت، تهران و دانش آموزان معلول مدرسه استثنائی از تهران بود.

مراسم جشن عید غدیر خم در پژوهشگاه رویان برگزار شد

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
به مناسبت سالروز امامت و ولایت امیر المؤمنین، علی (ع) مراسم جشن عید غدیر خم روز یکشنبه سوم تیرماه در محل سالن همایش‌های پژوهشگاه رویان برگزار شد.

آغاز چهارمین سمینار ملی فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
چهارمین سمینار ملی فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی آغاز شد.

عوامل مرتبط به تکه تکه شدن DNA اسپرم در یک گروه گذشته نگر شامل 1191 مرد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
اکنون جوامع علمی و بالینی دریافته‌اند که یکپارچگی DNA اسپرم برای لقاح موفق، رشد جنین خوب و کیفیت زندگی فرزندان بسیار مهم است. اما با وجود اتفاق نظر ظاهری، این معیار به ندرت در عمل بالینی ارزیابی می‌شود. در مطالعه گسترده‌ای که در پژوهشگاه رویان

شناسایی ژن های جدید مستعد ایجاد سرطان کولورکتال با شروع زودرس خانوادگی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
بروز سرطان کولورکتال (CRC) با شروع زودرس که افراد زیر ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حال افزایش است. علاوه بر این، هیچ علت ژنتیکی زمینه‌ای در ۲۰ تا ۳۰ درصد از بیماران مشکوک به سندرم CRC خانوادگی یافت نمی‌شود.

کشت سه بعدی و پیوند فولیکول های پره آنترال جدا شده از موش در هیدروژل ژله وارتون انسانی‌

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۲
ناباروری یک نگرانی جدی در زنان مبتلا به سرطان است که تحت درمان‌های پزشکی گنادوتوکسیک از جمله شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند. ناباروری زودرس به خودی خود تأثیر منفی بر کیفیت زندگی این بیماران دارد و از این رو حفظ باروری نقش اساسی در این زمینه دارد.

چهارمین سمینار ملی «فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» توسط پژوهشگاه رویان برگزار می شود

اخبار عمومی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۰
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه رویان با همکاری دانشکده علوم پایه و فناوری‌های نوین علوم پزشکی جهاددانشگاهی «چهارمین سمینار ملی فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» را در تاریخ ۳۰ و ۳۱ خردادماه سال ۱۴۰۳ در محل سالن همایش‌های پژوهشگاه رویان برگزار می‌کند.

تحریک تخمدان کنترل شده و انجماد تخمک در دختران نابالغ

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
حفظ باروری دختران نوجوان مبتلا به بیماری سرطان در سن بلوغ یکی از دغدغه‌های سیستم بهداشت و درمان و همچنین والدین است. انجماد بافت تخمدان تنها راه حفظ باروری برای دختران نوجوان است، اما انجماد تخمک به عنوان یک مداخله پزشکی استاندارد برای بیماران با حداقل سن ۱۸ سال نیز در نظر گرفته می‌شود.

نانو ذرات زایموسان بارگذاری شده با دوکسوروبیسین از طریق هم افزایی اصلاح مسیر پیام رسان Wnt/β-catenin و آپاپتوز، اثر سمی این دارو را بر سلول های رده سرطان روده بزرگ در شرایط آزمایشگاهی افزایش می دهند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع و دومین سرطان منجر به فوت در سراسر جهان محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر سن ابتلا به آن کاهش یافته است. یکی از راه‌های مقابله با این سرطان استفاده از داروهای مختلف شیمی درمانی است. یکی از روش‌های افزایش اثر بخشی داروهای شیمی درمانی، استفاده از نانو حامل‌ها برای ارسال دقیق دارو به سلول‌های هدف (سلول‌های سرطانی) است.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup