اخبار علمی

اثر کوئرستین روی التهاب، پارامترهای هورمونی و نتیجه بارداری زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۱۷
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استرس اکسیداتیو بالاتر و سطح آنتی اکسیدان پایین‌تری نسبت به دیگر زنان دارند.

درمان ضایعات چشمی با استفاده از وزیکول های خارج سلولی: امیدها و چالش ها

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
شمار زیادی از مردم در سراسر جهان از اختلالات بینایی رنج می‌برند. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در جهان دچار سطحی از اختلالات بینایی هستند.

مقایسه سرعت تقسیم سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی با استفاده از دو نشانگر متفاوت

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۰۷
سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی، به دلیل سرعت تقسیم بالا در شرایط آزمایشگاهی و سهولت استفاده، منبع مناسبی از سلول ها برای سلول درمانی و پزشکی بازساختی محسوب می شوند.

کوروکومین می تواند اختلالات حافظه ناشی از اکستازی را در حیوان مدل آزمایشگاهی بهبود بخشد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
یادگیری یکی از فعالیت های اصلی هیپوکمپ است. هیپوکمپ ناحیه ای در بخش میانی لوب تمپورال مغز است که نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد.

استفاده از اگزوزم ها برای القای رگزایی: روشی برای درمان بیماری های ایسکمیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
ایسکمی به اختلالاتی گفته می‌شود که نتیجه کاهش جریان خون به یک بافت یا ناحیه خاص است و منجر به کمبود مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه مذکور می‌شود.

آزاسیتیدین 5 باعث بهبود اثر ترمیمی هیدروژل های حاصل از سلول زدایی بافت عضلانی بر آسیب های عضلانی مدل های آزمایشگاهی می شود

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۱۹
با وجود توان قابل توجه عضلات اسکلتی در بازسازی خود، بیماری‌های فرسایشی و از دست دادن حجمی عضلات (volumetric muscle loss) می‌تواند منجر به کاهش تحرک و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی مبتلایان گردد.

ارگانوئید روده ای: یک ابزار همه کاره برای مدل سازی بیماری های دستگاه گوارش و نظارت بر تغییرات اپی ژنتیکی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۱۰
با توجه به محدودیت قابل ملاحظه کشت دو بعدی سلول‌ها در شرایط آزمایشگاهی، طراحی ارگانوئید روده‌ای برای بارآفرینی ناهمگونی اندوتلیوم روده ایده آل به نظر می‌رسد. ارگانوئیدهای روده‌ای می‌توانند از سلول‌های بنیادی بافت بالغ یا سلول‌های بنیادی پرتوان تولید شوند.

وزیکول های خارج سلولی و سلول های خواستگاه آنان: رویکردی نوین در درمان بیماری های خود ایمنی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۰۶
رویکردهای مرسوم برای درمان بیماری های خود ایمنی، سرکوب سیستم ایمنی به وسیله داروهایی ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، فاقد کارایی درمانی لازم است. به علاوه این رژیم های درمانی با مشکلات قابل ملاحظه ای نیز همراه است. به نظر می رسد طراحی رویکردهای درمانی بر پایه سلول های بنیادی

عامل هسته ای سلول های کبدی 4 آلفا: حلقه اتصال گم شده میان تبدیل سلول های اپیتلیال به سلول های مزانشیمی و بازبرنامه ریزی متابولیسم سلول های سرطانی کبد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۰۳
سرطان سلول های کبدی یکی از انواع پیچیده و بدخیم سرطان است که دیر تشخیص داده می شود و معمولاً متابولیسم تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. دکتر مسعود وثوق، دکتر ابراهیم مصطفوی، دکتر عباس پیریایی، بهاره شکوهیان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه استندفورد

نقشه راه مسیرهای پیام رسانی برای تعدیل تقسیم و خودنوزایی سلول های زایای اولیه مرغ

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۲۸
در فناوری علوم زیستی، سلول های زایای اولیه مرغ کاربردی ترین سلول های بنیادی این جاندار محسوب می شوند. به همین دلیل استخراج و کشت طولانی مدت این سلول ها اهمیت زیادی در تولید پروتئین های درمانی مانند آنتی بادی های مونوکلونال، واکسن ها، حفاظت از گونه های در خطر انقراض و تولید پرندگان کایمریک دارد.

محیط کاندیشنال سلول های کاردیومایوسیت حاصل از تمایز سلول های پرتوان انسانی رشد و مهاجرت سلول های سرطانی ریه را مهار می کند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۲۴
محیط کاندیشنال حاصل از سلول های مختلف، حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از عوامل پاراکراین است. اخیراً ویژگی های درمانی محیط کاندیشنال حاصل از سلول های بنیادی مورد توجه قرار گرفته است.

اثر حفاظتی عصاره غشا آمنیوتیک انسان از سلول های فیبروبلاست پوست در برابر اکسیدان ها: معرفی یک محصول طبیعی مؤثر برای مصارف آرایشی-بهداشتی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
یکی از رویکردهای اصلی برای حفاظت از پوست در برابر افزایش سن، محافظت از سلول های فیبروبلاست در برابر استرس اکسیداتیو است. پژوهش های پیشین نشان داده اند استفاده از عصاره غشا آمنیوتیک انسان در بانداژ زخم های باز، باعث بهبود قابلیت تقسیم و مهاجرت سلول ها و در نتیجه تسریع التیام زخم می شود.

درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای درمان بیماری های کبدی: رویکردهای امروز و امیدهای آینده

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری های کبدی دوازدهمین علت مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. تا کنون پیوند کبد مؤثرترین و تنها روش برای درمان مبتلایان به آخرین مراحل بیماری های کبدی بوده است

ساخت داربست سه بعدی به وسیله چاپ زیستی با هدف تقلید از ساختار استخوان و توسعه سازه های پیوندی مورد استفاده در ترمیم استخوان های آسیب دیده

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
سالانه بیش از دو میلیون مورد پیوند بافت استخوانی در سراسر جهان صورت می گیرد. نقائص استخوانی به دلایل متنوعی مانند تروما (آسیب به دلیل ضربه)، عفونت، مشکلات مادرزادی و حذف با جراحی به دلیل ابتلا به تومور ایجاد می شوند.

ابتلای دیر هنگام به ام اس در ایران: گزارشی از ویژگی های جمعیتی و خصوصیات بیماری

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) به عنوان مهمترین عامل ناتوانی جسمی در بالغین جوان شناخته می شود، اما با افزایش شیوع این بیماری در سطح جهان، چهره آن تا حدودی تغییر کرده است.

بررسی الگوی تخریب کلاژن در حیوان مدل آزمایشگاهی با استفاده از روش تصویربرداری NIR-II

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۱۴
کلاژن یک زیست ماده سازگار با بدن انسان است که به شکل گسترده در مصارف زیست پزشکی مانند ترمیم دیسک کمر، نارسایی های استخوانی، آسیب به تاندون و انتقال هدفمند دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup