اخبار علمی

ریزمغذی‌های غذایی با بیماری اندومتریوز در زنان مرتبط است

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
اندومتریوز یک بیماری التهابی لگن و وابسته به استروژن است. در این بیماری بافت آندومتر در خارج از حفره رحم مشاهده می‌شود. رژیم غذایی یکی از عوامل اصلی مؤثر در ایجاد اندومتریوز است.

بررسی اپیدمیولوژی اثر عوامل مختلف روی قطعه‌قطعه شدن DNA اسپرم مردان نابارور

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
اگرچه محققان معتقد هستند که یکپارچگی DNA اسپرم برای لقاح موفق، رشد جنین و کیفیت زندگی فرزندان بسیار مهم است، اما این معیار به ندرت در طول بالین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در مطالعه ای که به تازگی در پژوهشگاه رویان انجام شده است، پژوهشگران

تأثیر آتروفی ماده خاکستری عمیق بر سرعت پردازش اطلاعات در مولتیپل اسکلروزیس عودکننده زودرس

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۸
اختلال شناخت، از جمله کاهش سرعت پردازش اطلاعات (IPS)، در بیماران مبتلا به‌ام اس نسبتاً شایع است. نقص IPS تأثیرات عمیقی بر چندین جنبه از زندگی بیماران دارد. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که

در فیبروبلاست‌های پوستی انسان که پیری با استفاده از دوکسوروبیسین در آنان القا شده است بیان ژن‌های مرتبط با فیبروز افزایش می یابد اما ترشحات آن‌ها پاسخ فیبروتیک پاراکرین را در سلول‌های غیر پیر ایجاد نمی‌کند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۶
فیبروز بافتی با روند پیری اکثر اندام‌های بدن مرتبط است و پیری اندام با تجمع مزمن سلول‌های پیر در اندام همراه است. فیبروز زمانی رخ می‌دهد که فیبروبلاست‌ها تکثیر شوند و مقادیر بیماری‌زایی از ماتریکس خارج سلولی (ECM) را رسوب دهند که منجر به اسکار بافتی پیشرونده و اختلال عملکرد اندام شود.

استفاده از چاپ سه‌بعدی تا شش بعدی در درمان سرطان مغز و مهندسی بافت عصبی: پیشرفت‌های اخیر و جهت‌گیری‌های آینده

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۰
پیشرفت در فناوری چاپ سه بعدی باعث انقلاب در رشته مهندسی بافت عصبی شده است. این فناوری اکنون ساخت ساختارهای پیچیده بافت عصبی با هندسه، توپولوژی و خواص مکانیکی دقیق را امکان پذیر می کند.

مکانیسم‌های دفاعی بر سازگاری زناشویی زوج‌های نابارور بر اساس علت ناباروری تأثیر می‌گذارد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۱۳
نداشتن فرزند یک وضعیت بحرانی و استرس زا برای زوجین در سنین باروری است که می‌تواند باعث احساس گناه و شرم در زوجین نابارور شود. این احساسات منجر به تغییر در برنامه هویت خانوادگی، ثبات زناشویی و وضعیت تأهل آنها می‌شود و بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی زوجین تأثیر می‌گذارد.

پایان بیست و دومین جشنواره بین المللی - تحقیقاتی رویان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۰۸
«روح‌الله دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در مراسم اهدای جوایز بیست و دومین جشنواره بین‌المللی رویان گفت: «رویان» از نظر من یک پژوهشگاه نیست، بلکه یک الگوی فضای تحقیقاتی علمی انقلابی است

آغاز به کار بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی رویان/ معرفی برگزیدگان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی رویان (Royan International Twin Congress) از صبح امروز آغاز به کارکرد، هم‌زمان با برگزاری این کنگره، از برگزیدگان بیست‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان نیز تقدیر خواهد شد.

اثر کوئرستین روی التهاب، پارامترهای هورمونی و نتیجه بارداری زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استرس اکسیداتیو بالاتر و سطح آنتی اکسیدان پایین‌تری نسبت به دیگر زنان دارند.

اثر کوئرستین روی التهاب، پارامترهای هورمونی و نتیجه بارداری زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۱۷
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استرس اکسیداتیو بالاتر و سطح آنتی اکسیدان پایین‌تری نسبت به دیگر زنان دارند.

درمان ضایعات چشمی با استفاده از وزیکول های خارج سلولی: امیدها و چالش ها

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
شمار زیادی از مردم در سراسر جهان از اختلالات بینایی رنج می‌برند. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در جهان دچار سطحی از اختلالات بینایی هستند.

مقایسه سرعت تقسیم سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی با استفاده از دو نشانگر متفاوت

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۰۷
سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی، به دلیل سرعت تقسیم بالا در شرایط آزمایشگاهی و سهولت استفاده، منبع مناسبی از سلول ها برای سلول درمانی و پزشکی بازساختی محسوب می شوند.

کوروکومین می تواند اختلالات حافظه ناشی از اکستازی را در حیوان مدل آزمایشگاهی بهبود بخشد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
یادگیری یکی از فعالیت های اصلی هیپوکمپ است. هیپوکمپ ناحیه ای در بخش میانی لوب تمپورال مغز است که نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد.

استفاده از اگزوزم ها برای القای رگزایی: روشی برای درمان بیماری های ایسکمیک

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
ایسکمی به اختلالاتی گفته می‌شود که نتیجه کاهش جریان خون به یک بافت یا ناحیه خاص است و منجر به کمبود مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه مذکور می‌شود.

آزاسیتیدین 5 باعث بهبود اثر ترمیمی هیدروژل های حاصل از سلول زدایی بافت عضلانی بر آسیب های عضلانی مدل های آزمایشگاهی می شود

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۱۹
با وجود توان قابل توجه عضلات اسکلتی در بازسازی خود، بیماری‌های فرسایشی و از دست دادن حجمی عضلات (volumetric muscle loss) می‌تواند منجر به کاهش تحرک و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی مبتلایان گردد.

ارگانوئید روده ای: یک ابزار همه کاره برای مدل سازی بیماری های دستگاه گوارش و نظارت بر تغییرات اپی ژنتیکی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۱۰
با توجه به محدودیت قابل ملاحظه کشت دو بعدی سلول‌ها در شرایط آزمایشگاهی، طراحی ارگانوئید روده‌ای برای بارآفرینی ناهمگونی اندوتلیوم روده ایده آل به نظر می‌رسد. ارگانوئیدهای روده‌ای می‌توانند از سلول‌های بنیادی بافت بالغ یا سلول‌های بنیادی پرتوان تولید شوند.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup