اخبار علمی

بررسی سرطان کلونورکتال، روش های تشخیص و رویکردهای جدید درمان آن

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
سرطان کلونورکتال (سرطان روده بزرگ) سومین سرطان شایع و دومین سرطان مرگ بار در سطح جهان است. این سرطان به یکی از چالش‌های مهم بخش درمان در بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

ارزیابی پیوراماتریکس به عنوان یک ریزمحیط سه بعدی برای تمایز سلول های بنیادی مشتق از شیر مادر انسان به سلول های عصبی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
بیماری ها و آسیب های وارد بر سیستم عصبی منجر به از دست رفتن سلول های عصبی (نورون ها) و سلول های گلیال (سلول های حمایت کننده از سلول های عصبی در سیستم عصبی مرکزی) می شود که درنهایت باعث فرسایش بافت عصبی می گردد.

پتانسیل ضد پیری ژل ترشحی حاصل از سلول های بنیادی مزانشیمی برداشت شده از ژل وارتون انسان در حیوان مدل آزمایشگاهی پیر پوستی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۴/۱۰
پوست یک سد فیزیکی میان بدن و محیط پیرامون آن به شمار می‌رود که مانع از دست رفتن آب بدن شده و در برابر میکروب‌ها از آن حفاظت می‌کند. از آنجا که پوست نخستین بخش بدن است که با محرک‌های بیرونی مواجه می‌شود، مستعد آسیب‌های بافتی از جمله پیری است.

آغاز چهارمین سمینار ملی فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
چهارمین سمینار ملی فناوری‌های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی آغاز شد.

عوامل مرتبط به تکه تکه شدن DNA اسپرم در یک گروه گذشته نگر شامل 1191 مرد

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
اکنون جوامع علمی و بالینی دریافته‌اند که یکپارچگی DNA اسپرم برای لقاح موفق، رشد جنین خوب و کیفیت زندگی فرزندان بسیار مهم است. اما با وجود اتفاق نظر ظاهری، این معیار به ندرت در عمل بالینی ارزیابی می‌شود. در مطالعه گسترده‌ای که در پژوهشگاه رویان

شناسایی ژن های جدید مستعد ایجاد سرطان کولورکتال با شروع زودرس خانوادگی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
بروز سرطان کولورکتال (CRC) با شروع زودرس که افراد زیر ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حال افزایش است. علاوه بر این، هیچ علت ژنتیکی زمینه‌ای در ۲۰ تا ۳۰ درصد از بیماران مشکوک به سندرم CRC خانوادگی یافت نمی‌شود.

کشت سه بعدی و پیوند فولیکول های پره آنترال جدا شده از موش در هیدروژل ژله وارتون انسانی‌

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۲۲
ناباروری یک نگرانی جدی در زنان مبتلا به سرطان است که تحت درمان‌های پزشکی گنادوتوکسیک از جمله شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند. ناباروری زودرس به خودی خود تأثیر منفی بر کیفیت زندگی این بیماران دارد و از این رو حفظ باروری نقش اساسی در این زمینه دارد.

تحریک تخمدان کنترل شده و انجماد تخمک در دختران نابالغ

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
حفظ باروری دختران نوجوان مبتلا به بیماری سرطان در سن بلوغ یکی از دغدغه‌های سیستم بهداشت و درمان و همچنین والدین است. انجماد بافت تخمدان تنها راه حفظ باروری برای دختران نوجوان است، اما انجماد تخمک به عنوان یک مداخله پزشکی استاندارد برای بیماران با حداقل سن ۱۸ سال نیز در نظر گرفته می‌شود.

نانو ذرات زایموسان بارگذاری شده با دوکسوروبیسین از طریق هم افزایی اصلاح مسیر پیام رسان Wnt/β-catenin و آپاپتوز، اثر سمی این دارو را بر سلول های رده سرطان روده بزرگ در شرایط آزمایشگاهی افزایش می دهند

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع و دومین سرطان منجر به فوت در سراسر جهان محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر سن ابتلا به آن کاهش یافته است. یکی از راه‌های مقابله با این سرطان استفاده از داروهای مختلف شیمی درمانی است. یکی از روش‌های افزایش اثر بخشی داروهای شیمی درمانی، استفاده از نانو حامل‌ها برای ارسال دقیق دارو به سلول‌های هدف (سلول‌های سرطانی) است.

اثر افزایش بیان ریز آر ان ای 9 (miR-9) در مهار تومور زایی سلول های بنیادی ملانوما

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۳/۱۳
ملانومای بدخیم کشنده‌ترین نوع سرطان پوست با پیش آگاهی ضعیف است. میزان بقای یک‌ساله برای مبتلایان به مرحله آخر این بیماری حدود ۱۰ درصد ارزیابی می‌شود. متأسفانه این بیماری معمولاً در مراحل پایانی تشخیص داده می‌شود و نرخ متاستاز (مهاجرت سلول‌های سرطانی از عضو مبتلا به دیگر عضوها و ایجاد توده سرطانی جدید در عضو مقصد) در آن زیاد است.

استخراج وزیکول های خارج سلولی از شیر: تیمار با مواد شیمیایی مختلف و اثرات متفاوت آن ها بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی و عملکردی وزیکول های خارج سلولی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
شیر یک منبع غذایی کامل حاوی ترکیبات فعال زیستی از جمله سیتوکین ها، عوامل رشد، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنتی بادی‌ها و چربی هاست که می‌تواند واسطه زیستی مؤثری باشد.

فاصله زمانی بین شروع علائم و تشخیص مولتیپل اسکلروزیس و عوامل مؤثر بر آن: مطالعه ای مبتنی بر داده های ثبت شده ملی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یکی از بیماری های سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است که بر اثر تحلیل پوشش میلین اعصاب روی می دهد و با روش های بالینی، رادیوگرافی و آزمایشگاهی تشخیص داده می شود.

ظرفیت سنجی سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت چربی برای سلول درمانی فیبروز صفاقی: یک مطالعه پایه

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰
بیماری مزمن کلیه (Chronic kidney disease) یک نارسایی آرام، پیش رونده و غیرقابل برگشت در کلیه است که حدود هفتصد میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند.

ساخت یک مدل زیستی و ریاضی برای پیش بینی اثرات درمانی سلول های بنیادی مزانشیمی بر بیماران مبتلا به لوپوس

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
لوپوس اریتماتوز سیستمیک که با عنوان عمومی لوپوس شناخته می شود یک اختلال پیچیده دستگاه ایمنی است که طی آن دستگاه ایمنی آنتی ژن های خود فرد را مورد حمله قرار می دهد.

کاهش عوارض مالتیپل اسکلروزیس با استفاده از هورمون های جنسی: مروری سیستماتیک بر کارآزمایی های بالینی

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک اختلال التهابی است که با آسیب به غلاف میلین رشته های عصبی، باعث بروز طیف وسیعی از علائم از جمله اختلال در بینایی، مشکلات حرکتی و عدم تعادل می شود.

یک هدف مولکولی جدید برای غلبه بر مقاومت دارویی در سرطان هپاتوسلولار

اخبار علمی | تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
سرطان کبد از نظر تعداد مبتلایان ششمین و از نظر میزان کشندگی سومین سرطان شایع در جهان است. سرطان هپاتوسلولار شایع‌ترین نوع سرطان کبد است که شامل ۷۵ تا ۸۵ درصد موارد ابتلا می‌شود.

فعالیت‌های پژوهشگاه رویان

goup